श्रमिक सूचना र सन्देश – ५५३

१ नोभेम्बर २०२१ 

 

(क) नेपाल

१. वातावरण प्रभाव अध्ययन (EIA) नगरी जथाभावी डोजरको प्रयोग गर्दा बझाङ गरिएका सडक निर्माणमा खुशी भएका स्थानिय जनताहरू बाढी पहिरो र खानेपानीका मुल नै सुक्दा रोइरहेकाछन । बांकि जिल्लाहरूले पनि यो सन्देश र सावधानी लिनुपर्ने देखिएको छ ।

(ख) साउदी अरब

२. नेपाली राजदूतवास रियाधले आगामी नोभेम्बर १२ तारिखमा दमाममा नविकृत राहदानी बितरण गर्ने भएको छ ।

३. साउदी अरबका बैंकहरूले ३ महिना अवधिका लागि मात्र पनि इकामा रिन्यु गर्ने गरी ३ महिनाकै शुल्क लिने ब्यवस्था मिलाएकाछन ।

 

४- साउदी अरबमा कोभिड भ्याक्सिनको दोस्रो डोज लगाएको ६ महिना कटेका १८ बर्ष माथिका सबैले बुस्टर डोज लगाउन पाउनेभएकाछन ।

 

(ग) मध्यपुर्ब

३. कतारको जनसंख्यामा बितेको १ बर्षमा ८० हजारले कमि आएको छ । कतारमै ठूला प्रोजेक्टहरू स्टेडियम, मेट्रो सम्पन्न भएपछि धेरै कम्पनीहरूले काम पाउन छोडेका छन । यसबाट नेपाली कामदारहरू पनि प्रभावित हुनथालेकाछन । कतिपय नेपालीहरू पहिले देखि नै सरकारले तोकेको न्युनतम तलब १,००० + ३०० (खाना) + ५०० (आवास) पनि पाउन नसकि सो भन्दा पनि कम पारिश्रमिक लिनुपरेको र त्यही पनि कैयन महिनादेखि पाउन नसकेकाहरूको छटपटी छिटफुट देखिन थालेको छ ।

 

(घ) अन्तराष्ट्रिय (International)

  1. Human rights monitor accuses Libyan authorities of failing to provide hundreds of Moroccan detainees with adequate healthcare, food, or clean drinking water. Libyan authorities have been accused by a European human rights monitor of holding hundreds of Moroccan migrants in inhumane conditions without legal justification for months.

Leave a Reply